Otevřený dopis ministryni práce a sociálních věcí

od              Ing. Oldřich Janda, majitel společnosti Oldřich Janda Consultancy s.r.o.

pro             Mgr. Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí

Vážená paní ministryně, milá paní Marksová,

spolu s „Přehledem předpisů a plateb“ mého sociálního pojištění za rok 2015 jsem od Vás obdržel dopis. Zvážil jsem Vaše doporučení, ale hned to první se nejeví jako příliš ekonomické:

  • při vyšších odvodech nebudu dostávat o to vyšší důchod (při odvodu čtyřnásobku minima bych dle současných podmínek dostával pouze dvojnásobně vyšší důchod) – proč mám odkládat současnou spotřebu s vidinou, že si za to v budoucnu mohu dopřát/koupit pro sebe a svou rodinu méně?
  • politické elity v naší zemi nijak negarantují výši budoucích důchodů – nestabilitu důchodového systému učebnicově dokládá nedávné zrušení jeho II. pilíře (bez toho, zda jsem byl či nebyl jeho příznivcem)

Doplňkové připojištění a jiné úspory (včetně např. zajištění vlastního bydlení) považuji za vhodné.

Osobně se snažím, aby moje práce měla smysl a přinášela mně i ostatním hodnotu. Bohužel, stát mi garantuje jen ochromující byrokracii, která mě od takové práce odvádí. Jsem si jist, že vyděláme a státu tak na sociálním pojištění (nebo jiné formě daně) rádi odvedeme podstatně více, když se podaří zavést takové systémové změny, díky kterým bychom se mohli věnovat právě naší práci a nikoliv administrativě – například:

  • zjednodušit výběr daní a dalších poplatků a plateb státu (daňové přiznání na A4?)
  • zrychlit zaměstnávání
  • zefektivnit státní a veřejnou správu a komunikovat pouze s jedním úřadem místo několika, které si údaje ani nedokážou předat, ačkoliv je vše elektronicky (ÚP, FÚ, ČSSZ, zdravotní pojišťovny, Celní úřad, Statistický úřad, místní úřady)
  • zbavit se stávající masivní administrativy.

Stejně tak jsem si jist, že by takové změny vedly k úspoře nákladů za výdaje na veřejnou správu a určitě za papír – třeba za těch asi 1,2 milionu papírů A4 spotřebovaných na Váš letošní dopis těm cca 600 tisícům OSVČ.

Děkuji Vám za to, že děláte svou práci, jak nejlépe můžete, a přeji Vám jen dobré!

S úctou

Oldřich Janda, v.r.