MŮJ PŘÍBĚH

Jsem zkušený profesionál — expert na bankovnictví a finance, který zlepšuje postavení a informovanost klientů (zejména podnikatelů a firem) na poli bankovních a finančních produktů.

V roce 1999 jsem se rozhodl pro finance jako středobod mého profesního zájmu. Po 5 letech jsem se začal specializovat výhradně na bankovní byznys. Již ve své diplomové práci jsem se věnoval srovnání hypotečního trhu v České republice, jako mladému a dynamicky se rozvíjejícímu segmentu, a v Irsku, které ve spojení s Velkou Británií vytváří jeden z nejdéle fungujících trhů financování nemovitostí a bydlení na světě.

V té době jsem také získal svoji první práci v bance – uklízel jsem na pobočce AIB v irském Corku. Byla to skvělá zkušenost, díky které nikdy nezapomenu na to, že skutečně každý člen týmu je důležitý (od uklízečky po manažera). Když budete mít na stole neutřený prach, pravděpodobnost uzavření obchodu s klientem dramaticky klesá.

Následně jsem pokračoval (již zpět v ČR) jako asistent úvěrového oddělení pro podnikatelskou klientelu, úvěrový specialista, komerční bankéř pro firmy a podnikatele, regionální úvěrový specialista a metodik podnikatelských úvěrů, vedoucí úvěrového centra pro Moravu, ředitel retailových poboček v Jihlavě a Brně a manažer odboru interního auditu obchodních procesů a prodejní sítě v České republice a na Slovensku. 

V průběhu svého působení v největší bance střední a východní Evropy jsem se účastnil mezinárodních projektů a měl jsem tak možnost vnímat i nadnárodní kontext fungování celých bankovních skupin.

Po letech úspěšné kariéry v bankovnictví jsem se rozhodl vrátit se k přímé práci s klienty, působit více lokálně a zejména pro segment podnikatelů a malých a středních firem. Jsou mému srdci nejbližší, protože jsou skutečným jádrem každé vyspělé ekonomiky. V roce 2015 jsem tedy založil vlastní poradenskou společnost Oldřich Janda Consultancy s.r.o., se kterou zejména těmto klientům poskytujeme skutečně nezávislé bankovní a finanční poradenství. Mojí snahou je díky získaným zkušenostem a know-how pomáhat bankovním klientům, stát na jejich straně a stírat jejich méně výhodné postavení, ve kterém se vůči silným bankám a jiným finančním institucím nacházejí.

Vedle své firmy se také věnuji přednáškové činnosti, své znalosti předávám dál ať už pravidelně pro zahraniční studenty v rámci programu letní školy College of Central Europe nebo příležitostně jinde (např. JICMVŠO, Gymnázium Brno), případně v rámci vlastních odborných seminářů a workshopů.

S maželkou žijeme s našimi třemi syny v Brně, kde mám své kořeny rodinné, profesní i akademické (rád získané vracím zpět nebo předávám dál). Ve svém nepracovním čase se věnuji rodině, rodičovství a osobnímu rozvoji sebe i druhých.